תנועת המרי – אלבום הבכורה (בארבי רקורדס)

הציפייה מלהקה ששאבה את שמה מארגון גג של המחתרות היהודיות בארץ ישראל, היא שהמוסיקה שלה תהיההזמנה מעוצבת ויוקרתית, מוסיקה טובה, תפריט עשיר ומגוון ובר מוקפד, הם המתכון לחתונה מושלמת. www.weddingprint.co.il מזמינה אתכם לעצב לכם הזמנה בלתי נשכחת! מזל טוב!

disk020507האלבום ברובו מושפע ממוסיקה ישראלית משנות ה-70′ וה-80′ , “כוורת” עלתה לי ראשונה מבין הלהקות שהיו פעילות בתקופה, הגיטרות ה”קלפטריות” עטופות במקצבי התקופה ההיא שכולנו אהבנו …

 

עטיפת האלבום. יח”צ

הציפייה מלהקה ששאבה את שמה מארגון גג של המחתרות היהודיות בארץ ישראל, היא שהמוסיקה שלה תהיה סוערת, קרבית, רועשת ומתקוממת. לאחר שמיעת האלבום התגלתה לי להקה צעירה, נעימה לאוזן, שמביאה צבעים של פולק אמריקאי, לפעמים בגווני קאנטרי מעודן ששמה אינו תואם את אופייה. 

תנועת המרי הורכבה משגיא אילנד (הסולן) ומיטב אריאלי (גיטרה בס וקולות) בזכות ידידתם המשותפת “מרי” וזהו ההסבר המדויק יותר לשם הלהקה. עם השנים ההרכב התפתח וכיום הם מנגנים ומופיעים בכל רחבי הארץ. 
האלבום ברובו מושפע ממוסיקה ישראלית משנות ה-70′ וה-80′ , “כוורת” עלתה לי ראשונה מבין הלהקות שהיו פעילות בתקופה, הגיטרות ה”קלפטריות” עטופות במקצבי התקופה ההיא שכולנו אהבנו. זהו הימור להחזיר תקופה, אך הסגנון הייחודי של תנועת המרי מוסיף עניין למה שאנחנו כבר מכירים ומחזק את צורך קיומה של הלהקה המקורית הזאת. 

המלודיות וההרמוניות מאוד מדברות, מתפתלות, עולות ויורדות לעומת המילים הפחות מעניינות ברוב השירים באלבום “האש דולקת, הים שקט, בשמי הערב כוכב בולט” (‘ימי חיינו’ – השיר הטוב לטעמי בתקליט, למרות המילים) ציור יפה אבל לא ממש מרגש ונוגע. הרבה רקע יש בשירים ללא תוכן מעניין שהיה יכול לקחת אותם גבוה יותר. “סוללים כביש גדול שחוצה את המדינה ולי אין מים להשקות את הגינה” (‘השטן מבקר פה לפעמים’). יאמר לזכותם שהם עוקפים את הקיטשיות דרך הבנאליות עם מעט הומור ותחכום. 
על ההפקה המרשימה חתום עובד אפרת, מי שעבד עם אהוד בנאי, הקליק ואחרים. העיבודים די סטנדרטיים, הגיטרות שולטות ונדמה שבכל השירים ישנו קו עיבודי אחיד ואין יותר מדי הפתעות. סולו גיטרות ודו שיח ביניהן הוא מוטיב החוזר לאורך התקליט. חסרה לי מפוחית שיכולה להוסיף את התבלין המרכזי של התקופה והז’אנר לו הלהקה משתייכת. בשיר “על הדרך לאי שם” המפוחית הנכספת מגיעה ועושה את השיר שונה מעט ומכוונת אותו בדיוק למקום שממנו נוצר. 

תנועת המרי היא להקה צעירה ואיכותית עם סגנון משלה. עם הזמן היא תצבור ניסיון ותלמד לעצב לעצמה אישיות במוסיקה הישראלית. הלהקה המשלבת בין הישראליות של פעם לפולק האמריקאי עושה זאת בצורה מכובדת עם מוסיקה עשירת הרמוניות. 
עם טקסטים יותר בוגרים ונוגעים תנועת המרי תמריא גבוה יותר ותגיע למקום הראוי לה.

Comments are closed.