שרון קרלן – “כדור שמחה” (NMC)

disk020707אבל האמת היא ששרון קרלן היא זמרת ענקית. לפחות הזמרת הכי ענקית שאתם עוד לא מכירים. אך כאן מדובר בכזו שגם כותבת ומלחינה בעצמה את כל השירים באלבום הבכורה שלה …

 

עטיפת האלבום. יח”צ

בתקציר אלבום הבכורה של שרון קרלן מוקדשת פיסקה שלמה לעידן רייכל, על הדרך שהפגישה בין השניים ועל העבודה המשותפת, כמה משפטים מעל מודגשות להן זוג המילים קרן ו-פלס, ושתי פסקאות מתחת רשימה ארוכה שכוללת תותחי על כגון: ג’נגו, פיטר רוט,אבי סינגולדה, גלעד שמואלי ועוד ועוד נגנים ומפיקים מוכשרים מתעשית המוסיקה בישראל. תשומת הלב היתרה הזו נועדה, מן הסתם, בכדי ליחצ”ן זמרת חדשה ולציין שמות שכבר עשו את זה בעצמם, אבל האמת היא ששרון קרלן היא זמרת ענקית. לפחות הזמרת הכי ענקית שאתם עוד לא מכירים. אך כאן מדובר בכזו שגם כותבת ומלחינה בעצמה את כל השירים באלבום הבכורה שלה. 

שרון קרלן נולדה בארץ אך גדלה במיאמי וג’מיקה ושבה לארץ בגיל 19 כדי להתגייס, למרות זאת סגנון המוסיקלי שלה רחוק מלהישמע ככזה שיאפיין מישהי עם מסלול חיים שכולל מקצבים ג’מייקנים או דרום אמריקאים. 
“כדור שמחה” אלבום הבכורה של קרלן יוצא אחרי שנים שבהן היא מנסה לקבל את ההכרה הראויה לה, בשנת 2003 שרה את שיר הנושא מתוך הסרט “צעד קטן” השיר לא קיבלת חשיפה מאסיבית מדי, ובשנת 2005 היא שיחררה את הסינגל הראשון “טסה גבוה”, אחד השירים היפים באלבום, אבל לקח לה לא פחות משנתיים עד שיצא האלבום השלם. 
יש משהו שנשמע מוכר בשרון קרלן, אפשר להגיד שאם אני מחפש משהו מקביל אז אני אקח כדוגמא את “צוללת” של אפרת בן-צור. גם במקרה של קרלן כמו בן-צור על המילים והלחנים היא חתומה עצמה, כולל ההפקה המוסיקלית, כאשר הסגנון המוסיקלי נע בין פופ-רך וטוב לבין גישות אלטרנטיביות בזמן שהיא מבצעת את הכל כל כך טוב! 

החלק הכי טוב ב”כדור שמחה” מעבר ליכולת הכתיבה המוכשרת ושיתופי הפעולה הזוהרים, הוא פשוט הקול של שרון קרלן. כי הבחורה הזו יודעת לשיר נטו. היא לא מחפשת כיוונים מיוחדים לא משתמשת באמצעים מסנוורים, היא פשוט יודעת לפתוח את הפה ולשיר כמו נימפה מהדהדת בלב הים, פשוט צריך להקשיב לה כדי להבין. 
עדויות לכך אפשר למצוא בכל שירי האלבום. השיר הפותח “אפשר לעוף פה”, שיר איטי ויפייפה שמזכיר משהו טורי-איימוס לבין א-קפלה כמעט וכינורות ופסנתר חי, “אולי תרגיש” השיר השלישי מאופיין בגישה רוקיסטית-אלקטרונית יותר עם הפקה מעולה של אייל קצב. 
“נהר של טעויות” שהפיק והלחין עידן רייכל למילים שלה מאופיין בסאונד שמזכיר משהו מהחלק הדרומי של ארצות הברית, קצת “גדות נהר המיסיסיפי” עם שילוב של קולה הענוג של קרלן, ככה בונים שיר פופ רך. “טסה גבוה” שמלווה בסולו הכינורות הוא אחד השירים היפים בדיסק, כדאי גם לחפש את הקליפ היפייפה שצילמה לו קרלן. 

“כדור שמחה” הוא בהחלט אחד הדיסקים המקוריים והיפים שיצא לי לשמוע השנה, של זמרת אלמונית לפחות, ואני צופה שבעוד שנה-שנתיים ישתמשו בשמה של שרון קרלן באותיות מודגשות כדי ליחצן זמרת חדשה ולא מוכרת. 
עד אז אתם חייבים את האלבום הזה בקיץ הקרוב, כדי שהוא יהיה מתוק מתוק.

Comments are closed.