עודד גדיר – “חלומות חורפיים” (גלגל)

disk060707עודד גדיר שייך לקבוצת המשוררים והמלחינים שיש להם מקום של כבוד במוסיקה הישראלית, האיכות של עודד נובעת מעבודה מדויקת ומעצם היותו אומן יוצר …

 

עטיפת האלבום. יח”צ

עודד גדיר החל לכתוב ולהלחין בגיל 13, בשירות הצבאי ניגן קלידים בלהקת פיקוד דרום. הוא ניהל מוסיקלית וניגן בהצגות רבות, בשנת 2002 הוציא את אלבום הבכורה “הכי חזק בעולם”. היום עודד מפיק לאחרים ומופיע עם חומר מקורי. ובחודש שעבר הוא הוציא את אלבומו השני, “חלומות חורפיים”. 

עודד גדיר בוחר בשם “חלומות חורפיים” לאלבומו החדש ודואג להוציא אותו דווקא בקיץ. האלבום מלא ברגשות, מלודי ברובו עם השפעות חדשניות. המוסיקה של עודד משלבת קלאסיקה עם מוסיקה אלקטרונית, בין לבין הוא משלב קצת היפ הופ עכשווי ופונה לקהל רחב. 
העיבודים נותנים לשירים את אופיים הייחודי, גדיר לוקח את שיריו מתחילתם ועד סופם ואחראי כמעט על כל תהליך היצירה, הוא משתמש לעיתים בקול שני שבדרך כלל זה הוא עצמו וזה גורם לשיריו להיות מאוד אישיים. 
לעיתים היה נכון לעצור את מורכבות העיבודים לטובת תוכן השיר והרגשות היו מתפרשים בצורה נכונה יותר כמו בשיר “לחכות” (שנכתב לאחר מותו הפתאומי של אביו) הפסנתר והמיתרים עושים אותו מרגש ונוגע. 

אחד השירים הבולט ביופיו הוא “עוד מעט תבואי” השיר מלודי עם שינויי המקצבים משלב מספר סגנונות, שיר מאוד תיאטרלי שבקלות כול כירוגרף היה כותב לו ריקוד , מבחינת מלל הוא קצת מפוזר – “לא מוכן לסלוח, לא רוצה לזוז מכאן, כל הדרכים מובילות לשובע, איך נגמלים מלהיות רעב? איך זה לא מספיק שטוב לך? לא מספיק שאני אוהב”. 
“אור גדול” שסוגר את האלבום (קצת לפני הבונוסים), גם הוא בין השירים המוצלחים, אמנם לא מחדש לנו הרבה, נשמע מאוד סטנדרטי אך בכל זאת הוא אחד הטובים בגלל שהוא מחובר מהצליל הראשון עד לאקורד הסיום, לעומת מספר שירים שעודד משלים את המלאכה לעיתים בעזרת העיבוד. 
המינוריות מתפוגגת בסוף האלבום כשעודד גדיר מחדש את השיר “בואי נעשה לנו חג” של יגאל בשן , ביצוע מרענן וצעיר ומיד אחריו השיר ההומוריסטי “ברוך השם” שמוסיף קצת פלפל לתקליט. 

עודד גדיר שייך לקבוצת המשוררים והמלחינים שיש להם מקום של כבוד במוסיקה הישראלית, האיכות של עודד נובעת מעבודה מדויקת ומעצם היותו אומן יוצר , עודד מושפע מהמוסיקה העכשווית באופן קצת מוגזם לטעמי , דבר שמשנה לפעמים את אופיו לטובת כלל המאזינים, המלודיה שולטת ברוב השירים אך גם כשהיא לא בולטת העיבודים צובעים את השיר ומשלימים את החסר.

Comments are closed.