אבישי כהן – “MCI) “Continuo)

disk011206ככה זה עם אבישי כהן, צריך להיות ערניים כי אחרת אתה הולך לאיבוד. המוזיקה מתפתחת ומעניינת …

 

עטיפת האלבום. יח”צ

הלונדונים כינו אותו “אחד מהבסיסטים הטובים בעולם!” (time out) בניו יורק כתבו עליו שהוא “אחד הבסיסטים הכי מוכשרים בדור הזה” (new Yorker) ואני? אני מסכימה עם כל מילה. 
באלבום הזה לא תמצאו תו אחד שלא במקום, אבישי כהן, בסיס ומלחין ג’אז ישראלי שניסה (ומצא) את מזלו בניו יורק הוציא עכשיו את אלבומו השביעי- continuo. 

כהן משלב בג’אז המוכר שישמע כמעט בנאלי לאוזן בלתי מזוינת קטעים אתניים, מוזיקת עולם והשפעות מזרח תיכוניות כאלה ואחרות. השימוש בכלים כמו עוד (עמוס הופמן), שלרוב לא נשמעים בהרכבי ג’אז-סטנדארט, משרים אווירה קצת אחרת למוזיקה באלבום ונותנים לו משהו משלנו, משהו מיוחד. 
בין סולו קונטרבס מטורף לליין פסנתר שנע בין הקלאסי לג’אז, כהן והחבר’ה עושים את זה ובגדול. 

הטריו מורכב ממארק ג’וליאנה (תופים) וסם ברש (פסנתר ואורגן) שהם בעצמם כישרונות עולים בז’אנר. האלבום הוקלט בדצמבר 2005 בשוודיה וכולל 10 רצועות אינסטרומנטאליות, כש- ‘continuo’ היא הרצועה הסוגרת את האלבום. 

אם לומר את האמת, כשהקשבתי לאלבום בפעם הראשונה, היצירה הראשונה (‘Nu Nu’) התחילה בסולו עוד מזרחי שכזה, ואני שקצת לא רגילה ולמען האמת, מאוד לא פתוחה לז’אנר הזה של מוזיקת עולם ומוזיקה ים תיכונית בעיקר, נבהלתי. אך כעבור שניות אחדות נכנס הפסנתרן לתמונה והכל השתנה, לפתע נוכחתי לשמוע שאפילו העוד, שהוא לא הדובדבן שעל הקצפת שלי, היה במקום. 
ככה זה עם אבישי כהן, צריך להיות ערניים כי אחרת אתה הולך לאיבוד. המוזיקה מתפתחת ומעניינת, ובכל כמה תיבות משנה את אופייה לכאן או לכאן. כזאת מוזיקה אני אוהבת, מוזיקה שמספרת סיפור. 
סוד הקסם ב- continuo הוא העניין שיוצרת המוזיקה אצל השומע. 

ז’אנר הג’אז הוא מהפחות מפותחים בארץ ולכן השם אבישי כהן לא מצלצל לכם באוזן כמוכר- אבל אני באמת ממליצה גם לאלה מכם שפחות אוהבים ג’אז ופחות מכירים, תנסו. 
אבישי כהן ניגן בעבר עם צ’יק קוראה שהוא אחד מפסנתרני הג’אז הטובים של כל הזמנים, ועכשיו הוא מצליח לעשות את זה לבד…אז תודו שהוא מביא לנו, הישראלים, הרבה כבוד ונחת.

Comments are closed.